top of page

Kasa fiskalna co warto wiedzieć


KIEDY MUSIMY POSIADAĆ KASĘ FISKALNĄ I JAKĄ WYBRAĆ

Obowiązek fiskalizacji transakcji obowiązuje podatników prowadzących sprzedaż dla klientów datalicznych. Oznacza to, że jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy jesteśmy płatnikami VAT czy nie i przekraczamy obrót z działalności powyżej 20 000 zł musimy posiadać kasę. Kasę muszą posiadać bez względu na obrót podatnicy sprzedający: paliwa, części samochodowe, sprzt RTV, foto, metale szlachetne, nośników cyfrowych i analogowych, wyrobów tytoniowych, perfum, usługi przewozu, medyczne, prawnicze, podatkowe, fryzjerskie i kosmetyczne itp.

ZWROT W PODATKU PRZY ZAKUPIE KASY

Podatnik, który kupuję pierwszą kasę i zrobi to przed terminem obowiązku posiadania kasy może ubiegać się o zwrot 90% wartości kasy lecz nie więcej niż 700 zł. Zwrot polega na zmniejszeniu kwoty podatku wpłacanego do Urzędu Skarbowego.

CO W PRZYPADKU AWARII KASY

Awaria kasy uniemożliwia nam prowadzenie sprzedaży. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest posiadanie kasy rezerwowej. Należy także pamiętać, że do kasy fiskalnej jest przypisany serwis techniczny oraz serwis fabryczny. Firma fiskalizująca przejmuje serwis techniczny, inna firma nie może naprawiać tej kasy. Nie można także użytkować urządzenia jeżeli nie ma serwisu fabrycznego. Ważne jest więć stabilność firmy, w której kupujemy kasę.

NA CZYM POLEGA PRACA KASY FISKALNEJ

Kasa fiskalna pracuje podobnie do kalkulatora. Przy sprzedaż wprowadzane są dane odnoście ceny sprzedaż, ilości i podatku VAT. Sprzedaż kończy się wydaniem paragonu i w tym momencie kasa zapisuje informacje o kwocie netto i brutto paragonu w swojej wewnętrznej pamięci RAM. Na koniec dnia kasę wprowadzamy w tryb raportów i wykonujemy raport dobowy. Z pamięci RAM następuje zsumowanie kwot netto i podatku i zapisanie do pamięci fiskalnej, która jest pamięcią, podobnie jak płyta CD nie kasowalną. W pamięci fiskalnej jest zapisywany każdy raport dzienny więc potem możemy raportować sprzedaż za określony czas.

CO TO JEST KASA Z JEDNĄ ROLKĄ

Pierwsze modele kas drukowały paragon dla klienta oraz drugi jako kopię dla sprzedawcy. Obecnei coraz częściej kasy posiadają tylko jedną rolkę – tę dla klienta. Kopia jest zapisywany w kolejnej pamięci tym razem na karcie SD za pomocą odpowiedniego szyfrowania, tak aby danych nie można było skasować. Poza oszczędnością papieru nie musimy przechowywać przez 5 lat kopii paragonów. Przechowujemy tylko kartę pamięci SD .

KIEDY KASA, KIEDY DRUKARKA FISKALNA

Różnica między kasą fiskalną a drukarką fiskalną jest taka, że do korzystania z drukarki fiskalnej potrzebujemy komputera aby wydrukować paragon. Z komputera wysyłane są dane o nazwie towaru, ilości i cenie. Drukarka nie ma zaprogramowanych towarów, kasa ma. Drukarki stosuje się w bardziej rozbudowanych systemach oraz o bardzo dużej ilości asortymentu. jest to rozwiązanie klika krotnie droższe od kasy fiskalnej.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MAŁEJ KASY

Zasadniczo wszystkie kasy posiadają te same parametry i zasadę działania. Tak samo odbywa się rejestracja, raportowanie i sprzedaż na kasie, wszystkie mają pamięć na 1750 raportów dobowych, różnice uwidaczniają się w wykonaniu, wyglądzie i trwałości.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page