Zmiana systemu nadawania telewizji w Makowie Mazowieckim

Zaktualizowano: 26 maj


O co chodzi ze zmianą systemu nadawania telewizji naziemnej

Odbiorcy telewizji korzystający z naziemnych nadajników telewizyjnych mogą bezpłatnie odbierać podstawowe programy takie jak TVP1, TVP2, TVN, Polsat i kilkadziesiąt innych. Do odbioru wystarczy antena i telewizor bądź dekoder. Rozwój technologiczny wymusza na nadawcy zmianę sposobu nadawania na bardziej nowoczesny. Ma to związek z uwolnieniem pasma radiowego, chociażby na potrzeby telefonii komórkowej 5G. Dla abonenta telewizji naziemnej może to oznaczać dodatkowe koszty.

System nadawania zostanie zmieniony na DVBT-S2

Do tej pory kanały telewizyjne były nadawane w systemie DVB-T. Od czerwca 2022 zostanie on zastąpiony Systemem DVBT-S2 HEVC. Jeżeli taki symbol znajduje się na dekoderze lub telewizorze oznacza to, że jest gotowy na zmiany. W innym przypadku po czerwcu 2022 roku kanały znikną z telewizora i nie ma możliwości przerobienia czy rozbudowania starego telewizora. Można dokupić do telewizora dekoder albo wymienić go na nowy, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Cena dekodera w sklepach RTV to ok. 100 zł.

Kogo dotyczy zmiana systemu TV

Z sygnału naziemnego korzystają przede wszystkim odbiorcy w domkach jednorodzinnych ale także abonenci makowskiej kablówki SM Jubilatki w Makowie Mazowieckim i wspólnoty mieszkaniowe. W przypadku odbiorników TV starszych niż kilka lat do zmiany na nowy system muszą się przygotować mieszkańcy:

- domków jednorodzinnych posiadający własną antenę naziemną

- lokatorzy korzystający z telewizji kablowej Jubilatka

- wspólnot mieszkaniowych odbierający ze zbiorczej anteny naziemnej

Wymiana dekoderów i telewizorów nie dotyczy:

- abonentów telewizji satelitarnej

- abonentów telewizji Jambox w NETbis

Kiedy zmiany wejdą w życie

W okolicach Makowa Mazowieckiego nadajniki naziemne znajdują się w Różanie, Ciechanowie oraz dostępny jest sygnał z Warszawy. Zgodnie z harmonogramem przełączenie tych nadajników nastąpi w etapie IV – 27 czerwca 2022 roku.

Jak skomplikowana jest wymiana dekodera

Jeżeli zmuszeni jesteśmy wymienić telewizor lub dekoder to operacja nie wymaga specjalnych umiejętności. Należy podłączyć kable analogicznie jak przy starym odbiorniku. Konieczne będzie wyszukanie nowych kanałów.

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie